úterý, prosince 13, 2005

Otázka dne

 
Je stát, má dlouhodobě vyrovnaný rozpočet, žádné extra dluhy. Najednou si vytiskne peníze a poskytne je komerčním bankám oproti cenným papírům.

Na počátku obchodování mají nové peníze stejnou nominální i reálnou hodnotu jako ty stávající. V krátkém období ale nové peníze začnou "prosakovat" do oběhu a všechny peníze v oběhu začnou ztrácet reálnou hodnotu. Když už budou všechny nové peníze obíhat, jejich reálná hodnota bude nižší (podle poměrného množství nových a starých peněz na počátku). Jak se spočítá kolik na tom vydělá banka?

Podle obrázku, co jsem maloval, výnos pro banku závisí na změně poměru nově obíhajících peněz oproti všem obíhajícím penězům.(*1)
Pro každý další subjekt, kterému jsou poskytnuty nové peníze je to s výnosem stejné jako pro banku. Závisí tedy výnos na celkové změně poměru stávajících/prosáknutým, od okamžiku jejich obdržení od předchozího subjektu až do poskytnutí části peněz následujícímu subjektu v řadě.

Je tedy pravda, že první v řadě subjektů může na této inflaci vydělat až do výše rozdílu reálné ceny všech peněz a původního nominálu?

(*1)Obíhající nové peníze znamená, že byly směněny za zboží nebo služby.

 Posted by Picasa

2 komentáře:

Martinez řekl(a)...

To nechapu!!

VS řekl(a)...

Ted o rok pozdeji uz vim, v klasickym modelu se predpoklada neutralita penez a rychly tok info, proto se jenom zvedne cenova hladina a nic nikdo nevydela. Podle Keynese je vytisteni penez prospesne, podle mne alespon pro ty z prvnich, subjektu.